Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Bagażniki rowerowe: na klapę, hak, dachowe – które są najlepsze?

Jazda na rowerze sprawia ogromną przyjemność dla całej rodziny. Gdy planujemy wyjazd na weekend lub wakacje możemy z powodzeniem zabrać jednoślady ze sobą. Wystarczy wykorzystać odpowiedni samochodowy bagażnik na rowery.

Jaki jest wybór?

Na rynku można spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami bagażników rowerowych: na klapę, hak, bądź montowanych na dach samochodu. Każdy z nich odpowiada na konkretne potrzeby użytkowników, i mają swoje zalety. Dobry komplet części można zakupić nawet za kilkaset złotych, a jest to inwestycja na lata.

Rowery na dachu

Samochód z rowerami na dachu stanowi znany i charakterystyczny obrazek na polskich trasach od lat. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne, choć oczywiście ma swoje ograniczenia. Najlepiej, gdy na dachu znajdują się fabryczne relingi. Bagażnik jest montowany do belek poprzecznych, które, gdy nie są fabrycznie zamontowane, także należy zakupić. Montaż nie sprawia dużego problemu, ale warto sprawdzić, czy bagażnik wraz z rowerami nie hałasuje w trakcie jazdy. Taka konstrukcja może wpływać na aerodynamikę jazdy, przez co konieczne będzie dostosowanie prędkości dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu podróżnych.

Na klapę lub na hak

Wysokie auto jest pakowne i wygodne, jednak może się okazać, że nie będzie możliwości umieszczenia na jego dachu rowerów. Wtedy do wyboru zostają bagażniki, które są montowane z tyłu samochodu. Montowane w ten sposób rowery nie wystają znacznie poza obrys auta, dlatego nie tworzą dużego oporu powietrza – komfort jazdy nie zmienia się znacząco. Bagażnik rowerowy na klapę jest mniej popularny niż ten, który montowany jest na haku holowniczym, gdyż jest mniej stabilny. Nadaje się on jednak w sytuacji, w której nie ma możliwości wydania trzeciej tablicy rejestracyjnej do platformy na hak zanim rozpocznie się podróż.

Bagażnik rowerowy montowany na haku może być dodatkowo stabilizowany i usztywniany dzięki zaczepom na klapę. Obecnie można je z powodzeniem stosować – są wyposażone w światła i mają miejsce na dodatkową tablicę rejestracyjną, o którą można wnioskować w urzędzie. Hak ma ograniczony udźwig, jednak najczęściej wystarczający na przewiezienie nawet kilku rowerów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl