Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czy korzystanie z bagażnika dachowego jest bezpieczne? Kilka ważnych zasad

Chcesz kupić bagażnik dachowy i zastanawiasz się, czy jest to bezpieczne? Korzystanie z dodatkowej przestrzeni na dachu do przewożenia rowerów czy bagaży nie powinno stanowić żadnego zagrożenia. Pod warunkiem, że bagażnik i to, co na nim przewozisz jest dobrze zabezpieczone, a ty przestrzegasz wytycznych producenta. Oto kilka zasad, o których powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz w trasę z bagażnikiem na dachu.

Dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi i wytycznymi producenta

Bezpieczeństwo bagażnika dachowego to bardzo istotna kwestia. Bagażniki dachowe nie stwarzają zagrożenia, jednak ich nieprawidłowe użytkowanie może spowodować wiele ryzykownych sytuacji. Z tego powodu przed pierwszą jazdą warto zapoznać się zarówno z instrukcją obsługi jak też wytycznymi od producenta bagażnika. Znajdziesz tam informacje dotyczące tego jak i co możesz przewozić w bagażniku oraz jak prawidłowo zabezpieczyć przedmioty, które znajdują się na dachu.

Warto również zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi przewozu ładunków na dachu samochodu dostępnymi na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pozwoli ci to uniknąć mandatu podczas kontroli drogowej.

Regularnie sprawdzaj stan bagażnika

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo bagażnika dachowego? Regularnie sprawdzaj jego stan. Bagażnik zużywa się i jest narażony na działanie warunków atmosferycznych. Warto sprawdzić, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń, czy nie brakuje żadnych części, które mogły odpaść przy niewłaściwym użytkowaniu. Zauważyłeś, że coś jest nie tak jak powinno? Możesz w porę zareagować i dokupić potrzebne akcesoria lub zdecydować się na wymianę bagażnika. Pamiętaj, że z uszkodzonym bagażnikiem dachowym nie należy wyruszać w trasę.

Weź pod uwagę wysokość i ciężar przewożonych pakunków

Na bezpieczeństwo bagażnika dachowego i poruszania się po drodze ma wpływ wysokość i ciężar przewożonych pakunków. Ciężar nie powinien przekraczać dopuszczalnej maksymalnej masy całkowitej. Zbyt duży ciężar przewożonych przedmiotów może uszkodzić karoserię, spowodować niebezpieczeństwo dla ciebie, twoich współpasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego.

Dlaczego wysokość jest ważna? Zbyt wysokie przedmioty mogą utrudnić przejazd pod niskimi tunelami i wiaduktami. Mogą też zahaczać o drzewa i spowodować np. zerwanie gałęzi i jej upadek na pojazd co nie jest bezpieczne. Informacje zarówno o ciężarze jak też wysokości znajdziesz zarówno w instrukcji obsługi, jak i w wytycznych producenta.

Dostosuj prędkość

Na bezpieczeństwo poruszania się pojazdu z bagażnikiem dachowym ma również prędkość, z jaką porusza się samochód. Z informacji od producenta, a także z przepisów ruchu drogowego dowiesz się, jaka powinna być maksymalna prędkość jazdy autem z bagażnikiem dachowym. Jej przekroczenie powoduje nie tylko nieprzyjemny hałas, ale może wpłynąć na uszkodzenie, a nawet oderwanie części bagażnika, co stwarza realne zagrożenie na drodze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl