Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak przewozić rowery? Zalety bagażnika rowerowego na dach

Dzięki wykorzystaniu bagażnika rowerowego można odbywać wspaniałe wyprawy jednośladem z dowolnego miejsca. Na każdy wyjazd: jednodniowy, weekend, wakacje – można po prostu wygodnie zapakować rowery i cieszyć się z czasu na świeżym powietrzu. Bardzo popularne są bagażniki rowerowe na dach. Co warto o nich wiedzieć?

Na aktywny wyjazd

Bagażnik rowerowy na dach nie blokuje dostępu dla klapy bagażnika i może być zastosowany w różnych modelach samochodów. Ograniczeniem w montażu tego typu zaczepów może być jedynie wysokość auta. Zaczepy są sprzedawane pojedynczo, czyli jeden na jeden rower – przy większej ilości przewożonych rowerów należy zakupić odpowiednią ilość uchwytów. Nie trzeba dokonywać żadnych specjalnych przygotowań, wystarczy zaopatrzyć się w bagażnik, potrzebne części i w krótkim czasie można ruszyć w drogę.

Najlepiej – i najłatwiej – można zamontować bagażnik rowerowy na dachu samochodów typu kombi, które są wyposażone w relingi. Wtedy wystarczy przytwierdzić do nich tak zwany bagażnik bazowy, czyli poprzeczne belki, a następnie zainstalować sam bagażnik – uchwyty na rowery. Stabilne przytwierdzenie rowerów może być niezwykle proste, za pomocą swoistych szczypiec, bądź wymagać większej ilości czasu i siły, a nawet wykorzystania narzędzi. Wygoda kosztuje, ale przy bagażnikach nie warto oszczędzać: wysokiej jakości materiały i funkcjonalne rozwiązania zapewniają bezpieczny i wygodny przewóz rowerów przez długi czas, na dowolnie długich trasach. Szczypce zapewniają sztywność i stabilność mocowania, i są uniwersalne. W przypadku rowerów, których rama jest wykonana z włókna węglowego najlepiej wybrać mocowania, które podtrzymują widelec, a nie ramę.

Co z komfortem jazdy?

Rowery umieszczone na dachu samochodu wystają znacznie poza obrys auta, co ma duży wpływ na przepływy powietrza w trakcie jazdy i jej komfort. Przy wyborze modelu można zwrócić uwagę na hałas przez niego generowany. Warto wykonać „jazdę próbną”, przejechać kilka lub kilkanaście kilometrów z rowerami na dachu i następnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Wtedy można dostosować mocowania, a także upewnić się, z jaką szybkością można bezpiecznie i cicho jechać samochodem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl