Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak wybrać i zamontować bagażnik na relingi?

Bagażnik dachowy to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przydaje się zarówno podczas urlopów, jak i weekendowych wycieczek. Jaki powinien być dobry bagażnik? Przede wszystkim stabilny i bezpieczny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bagażnik na relingi. Jak go wybrać i zamontować? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Jak dopasować bagażnik?

Rodzaj konstrukcji, którą możesz zamontować na dachu swojego pojazdu, zależy przede wszystkim od jego modelu. Większe samochody, takie jak kombi czy SUV-y najczęściej wyposażone są w relingi dachowe. To one są podstawą do montażu bagażnika na relingi. Dzielą się na dwa rodzaje — relingi klasyczne i relingi zintegrowane.

Relingi klasyczne to te, w których widać prześwit między belką a karoserią. W tego typu rozwiązaniach stosuje się elementy mocujące, zwane łapami. Wybór belek i łap jest ściśle uzależniony od modelu samochodu, do którego chcesz zamontować bagażnik na relingi.

Relingi zintegrowane to zwarte bryły, które przylegają do dachu pojazdu. W tym przypadku bagażnik montuje się na specjalnych stopach, również dobranych do konkretnego modelu samochodu.

W sklepach z bagażnikami na relingi znajdziesz szczegółowe opisy parametrów, dzięki którym dobierzesz rozwiązanie dla swojego pojazdu. Możesz też poprosić o pomoc sprzedawcę — dopasowanie odpowiednich części jest niezwykle ważne, gdyż odpowiada za bezpieczeństwo podróży.

Przed wyborem bagażnika zwróć uwagę na materiały, z których jest wykonany. Najczęściej będzie to stal lub aluminium. Stal to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niestety charakteryzuje się gorszymi właściwościami aerodynamicznymi, przez co w trakcie podróży generuje więcej hałasu. Bagażnik na relingi z aluminium może być nieco droższy, ale zyskasz spokój podróży.

Jak zamontować bagażnik?

Instalacja bagażnika na relingi jest relatywnie prosta i bezproblemowa. Przy relingach klasycznych, skręcenie wszystkich elementów zajmie Ci kilka chwil. W przypadku relingów zintegrowanych musisz poświęcić chwilę na złączenie belek i stóp. W zależności od producenta, możesz spotkać się z systemem na wcisk lub śruby. Każda stopa powinna być zakończona zaślepką, która ustabilizuje konstrukcje i zabezpieczy bagażnik przed kradzieżą. Do umieszczenia konstrukcji na dachu najlepiej przystąpić w dwie osoby. Pozwoli to uniknąć potencjalnych zarysowań na karoserii.

Wiesz już jak wybrać i zamontować bagażnik na relingi. To proste i sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli Ci zabrać więcej i podróżować wygodniej. Warto je przemyśleć, jeśli planujesz urlop czy wycieczkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl