Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Oto przepisy dotyczące bagażników dachowych, które powinieneś znać!

Zamontowałeś ładunek na dachu pojazdu i wyruszasz w trasę? Sprawdź, czy wszystko jest zgodne z przepisami dotyczącymi bagażników dachowych. Kilka minut – tyle wystarczy, by skontrolować stan ładunku i pojazdu. Dzięki temu nie tylko unikniesz mandatu, ale także zadbasz o bezpieczeństwo swoje i pozostałych

uczestników ruchu drogowego.

Jaka powinna być masa ładunku?

Przepisy dotyczące bagażników dachowych określają, jaka jest dopuszczalna masa ładunku przewożonego na dachu. Co to oznacza? Ładunek nie może ważyć więcej niż maksymalna masa całkowita. Jesteś kierowcą? Zastanawiasz się skąd masz wiedzieć czy masa ładunku, który chcesz umieścić na dachu jest zgodna z przepisami? Sięgnij po dowód rejestracyjny. Z rubryki F.1 odczytasz wartość maksymalnej masy całkowitej. W dowodzie rejestracyjnym w rubryce F.1 widnieje, że wartość maksymalnej masy całkowitej wynosi 1594 kg? Nie możesz załadować na dach pakunku o większej masie niż podana wartość.

Ładunek nie może zasłaniać widoczności

Jeden z przepisów dotyczących bagażników dachowych i przewozu pakunków mówi o tym, że pakunek nie powinien zasłaniać widoczności kierowcy. Przepis określają również, jakie trzeba spełnić warunki, kiedy ładunek wystaje poza obrys samochodu. Całkowita szerokość pojazdu wraz z pakunkiem nie może przekraczać 2,55 m. Nie może również wystawać więcej niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu auta. Co z przednią częścią pojazdu? Pakunek nie powinien wystawać więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu pojazdu oraz 1,5 m od fotela kierowcy.

Jak oznakować wystający ładunek na dachu auta?

Przepisy dotyczące ładunków przewożonych na bagażnikach dachowych określają również, w jaki sposób powinien być oznakowany pojazd, w sytuacji, gdy pakunek wystaje poza obrys płaszczyzny samochodu. Przewozisz przedmiot, który wystaje poza tylny obrys pojazdu? Powinieneś go oznakować czerwoną chorągiewką lub kawałkiem materiału w tym kolorze o wymiarach 50 × 50 cm. Niektórzy kierowcy używają do tego celu również czerwonych świateł lub pasów w wymienionej barwie. Ładunek wystaje z przodu pojazdu? Możesz go oznaczyć pomarańczową chorągiewką albo białymi i czerwonymi pasami lub białym światłem.

Sprawdź, czy to, co przewozisz na dachu jest dobrze zabezpieczone

Ostatnią rzeczą na jaką musisz zwrócić uwagę, by przewozić pakunek zgodnie z przepisami dotyczącymi przewożenia ładunków na bagażnikach dachowych, jest jego zabezpieczenie. Przedmioty na dachu muszą być solidnie przytwierdzone. Nie mogą z niego spaść pod wpływem wiatru czy prędkości, gdyż zagraża to bezpieczeństwu na drodze. Warto dołożyć wszelkich starań, by zarówno bagaż jak też sprzęt sportowy były bardzo dobrze zabezpieczone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl